Bratislava 29. októbra (TASR) - Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka sa na Slovensku spomaľoval rast objemu úverov pre domácnosti a podniky. Pri domácnostiach sa tempo medziročného rastu vrátilo na úroveň z roku 2006, respektíve z obdobia najväčšieho ekonomického prepadu v roku 2009. "Chladnutie trhu úverov na bývanie je navyše citeľné aj po odstránení vplyvu pohybov cien nehnuteľností, ktoré majú dominantný vplyv na nominálne výšky úverov na bývanie," uviedla Národná banka Slovenska (NBS) v októbrovom čísle bankového časopisu Biatec.
Spomaľovanie dynamiky rastu na trhu s úvermi vysvetľuje banka viacerými faktormi predovšetkým na strane ponuky a dopytu. Avšak vzhľadom na to, že úverové štandardy nie sú prísne a ceny úverov sú na historických minimách, bude dôvod pre spomalenie z väčšej časti na strane dopytu. "Medzi hlavné faktory slabšieho dopytu môžeme zaradiť najmä nízku spotrebiteľskú dôveru, ktorá súvisí s neistotou na trhu práce, a celkové očakávania, pokiaľ ide o ďalší vývoj na trhu nehnuteľností," skonštatovala NBS.
V prípade úverov podnikom je spomalenie toku úverov podstatne výraznejšie. Na rozdiel od úverov na bývanie, ktoré stále rastú, došlo v prípade podnikov k medziročnému poklesu ich objemu. Podľa banky sa tak opakuje vývoj z roku 2009, ktorý bol spojený s dramatickým poklesom tržieb v podnikovom sektore. Súvisel však takisto so zhoršením disciplíny pri splácaní úverov. "V aktuálnom období však tržby podnikového sektora rastú a zlyhané úvery sa držia na síce zvýšenej, ale stabilnej úrovni," upozornila NBS.
Podobne ako v prípade domácností sú aj pri podnikoch dôvody poklesu úverov na strane dopytu, ako aj na strane ponuky. V prípade firiem sú však úverové štandardy o niečo prísnejšie, pretože slovenské banky sa obávajú ďalšieho makroekonomického vývoja.
Spomalenie v úverovaní už banky pocítili na nižších úrokových príjmoch, pričom v prípade podnikových úverov ich súčasný stav tlačí aj do intenzívnejšieho vymáhania zlyhaných úverov. Ako upozornila NBS negatívnym javom by mohlo byť aj neadekvátne uvoľnenie kreditných štandardov zo strany bánk.
Na druhej strane môže mať aj pomalší rast úverov svoje pozitívne stránky. Celková zadlženosť podnikov a domácností klesá, čo by mohlo priniesť dlhodobé pozitíva. "Táto otázka je o to aktuálnejšia, že úroveň zadlženia podnikov a domácností v západnej Európe, ktorá sa dlho považovala za referenciu pre krajiny strednej Európy, sa dnes ukazuje ako prinajmenšom problematická," dodala NBS.
0